Ipomoea tricolor Semena popínavé rostliny Ipomoea Tricolor zvané tlitlitzin byly užívány pro své psychoaktivní účinky již Aztéky. Botanické zařazení této rostliny je následující: oddělení Magnoliophyta, třída Magnoliopsida, podtřída Asteridae, řád Solanales , čeleď Convolvulaceae(svlačcovité), rod Ipomoea.

semínka Popis
Krása květů rostliny Ipomoea tricolor vedla pěstitele k vyšlechtění mnoha odrůd. Mezi nejznámější a nejkrásnější patří Flying Saucers(Létající talíře), Pearly Gates(Perlové brány), Summer Skies(Letní nebe), Heavenly Blue(Nebeská modř) apod. Jejich názvy získaly ironický nádech poté co v nich byly objeveny námelové alkaloidy. Různé kultivary kvetou bíle, červeně, fialově, modře a růžově. Květy příjemně voní a přitahují motýly a včely. Rostlina se pne do výšky 4-7m. Všechny části rostliny obsahují alkaloidy, některé z nich mohou být ve vyšších koncentracích jedovaté. Aztékové nazvali semena rostliny tlitlitzin, což v jazyce Nahuatl znamená černou s uctivým sufixem na konci. V současné době se semínka v jižní Americe prodávají také pod názvem badoh negro.

Ipomoea tricolor Výskyt
Domovem je v jižní Americe, roste v různých podmínkách od středního Mexika až po severní Peru. V dnešní době se pak také pěstuje prakticky po celém světě. Avšak v některých oblastech se také stala nevítaným plevelem a vytlačuje původní vegetaci(např. Arizona).

Pěstování
Semínka Ipomoea tricolor si lze objednat z internetového obchodu, případně zakoupit v zahradnictví. Měkce je zatlačte do hlíny na záhonku nebo v truhlíku asi 1 cm hluboko, pravidelně zalévejte. Rostlinkám svědčí hodně přímého slunce a dostatek vláhy, ale prosperovat budou téměř kdekoliv. Pokud jste rostliny nezasadili k plotu bude nutné natáhnout provázky po kterých se budou moci plazit vzhůru.

Zpět Nahoru
Zpět Na Rozcestník IpomoeyWeb site contents © Copyright Ghiveran 2006, All rights reserved.