3 Nízký pouštní kaktus Lophophora williamsii byl v Mexiku žádaným léčivem a posvátnou bylinou s níž se obchodovalo již tisíce let před příchodem prvních španělů. Jeho botanické zařazení je následující: oddělení Magnoliophyta, třída Magnoliopsida, řád Caryophyllales, čeleď Cactaceae, rod Lophophora.

mrkvovitý kořen Popis
Peyotl(Lophophora williamsii, Ježunka Williamsova) je malý(průměr méně než 12cm) a kulatý kaktus s trsy chloupků místo bodlin. Málokdy dorůstá výšky více než tři centimetry nad povrch. Dorůst průměru 10cm mu v přirozených podmínkách trvá asi dvanáct let. Větší část kaktusu se nalézá pod zemí ve formě řepovitého kořenu. Nadzemní část je tzv. button(hlava), který je uříznut a následně konzumován nebo usušen. Lophophory patří k nejodolnějším kaktusům. Jejich tělo je rozděleno do 6 až 13(u Lophophory williamsii do 8 až 12) mělkých, oblých žeber. Žebra se rozčleňují do hrbolců s areolami, z nichž vyrůstá svazek štětinek. Vykvétají z vrcholové vlny samosprašnými bílými nebo lilákově růžovými květy velkými zhruba 2 cm. Nejčastěji jsou světlerůžové. Plod se objevuje až za rok a obsahuje jen několik semen.

kvetoucí variety Výskyt
Domovem je v poušti Chihuahua od údolí řeky Rio Grande v jižním Texasu až po mexický stát San Luis Potosí, nejhustší výskyt je na území států Zacatecas, Durango, Coahuila, Nuevo León a Tamaulipas. Peyotl byl předmětem obchodu již dlouho, ale až v posledních sto letech se v jižním Texasu začalo s jeho komerční sklizní. Současné americké zákony sice umožňují jeho prodej pouze pro potřeby členů domorodé církve Native American Church(NAC má zhruba 250 000 aktivních členů), která ho používá při svých rituálech. Každý rok je však sklizeno legálními i nelegálními sběrači více než 52 000 000 rostlin. Při správné technice sběru se kaktus po sklizni vzpamatuje a roste dál, občas se objeví i více nových hlav. Bohužel je řez často veden až příliš do hloubky a to kaktus zahubí. Navíc nárůst zemědělské výroby v oblasti způsobuje likvidaci tradičních lokalit peyotlu jež jsou přeměňovány na pastviny. Samozřejmě je důležité zachovat genetickou diverzitu kaktusu především v jeho přirozeném prostředí, v Mexiku již byl vyhlášen ohroženým druhem. Mnoho exemplářů je však také kultivováno jeho obdivovateli po celém světě.

mládá lophophora poušť Chihuahua Pěstování
Kaktus lze vypěstovat ze semínek nebo je možné si objednat malé rostlinky z internetového obchodu, případně zakoupit v kaktusářství. Semínka Lophophory měkce zatlačte do promytého říčního písku smíchaného se substrátem pro kaktusy a drcenou cihlou. Rostlinkám svědčí mírně zásadité pH(7.5 až 8), čehož lze dosáhnout přidáním vápna nebo staré omítky. Pro zatlačení semínek tak aby jejich vrcholky byly v rovině s terénem je vhodné použít malé prkénko. Udržujte semínka vlhká(roste) a nevystavujte přímému světlu. Lze také klíčit pod růstovými lampami. Při teplotě kolem 20°C by měla semínka do dvou týdnů vzejít. Od dubna do září zalévejte kaktus jednou za týden až čtrnáct dní(podle vysýchavosti substrátu) a pravidelně hnojte hnojivem pro kaktusy. V období vegetačního klidu pak zpravidla vůbec. Na zimu ukliďte rostliny do místnosti kde teplota neklesne pod 10°C.Zpět Nahoru
Zpět Na Rozcestník PeyotluWeb site contents © Copyright Ghiveran 2006, All rights reserved.